11 придобивки од трчањето

March 22nd, 2018|Категории: Здравје, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Трчањето е совршен и бесплатен начин да изгледате и да се чувствувате добро. Не ви е потребна специјална опрема или место за тренирање. Доволно се пар добри патики и малку упорност. Трчањето е корисно и

Кои 5 овошки содржат најмалку шеќер?

March 21st, 2018|Категории: Здравје, Исхрана|Теми: , , , , , , |

Ретко кој може денот да си го замисли без барем една изедена овошка. Овошјето изобилува со витамини, минерали, антиоксиданси и хранливи влакна кои му се неопходни на телото нормално да функционира. Но, сигурно сте се

5 зеленчуци кои содржат помалку од 50 калории во 100 g  

March 20th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана|Теми: , , , , , |

Зеленчукот е одличен сојузник доколку се борите со вишокот килограми, но од друга страна тој е и ваш најголем пријател за добро здравје. Направивме листа на најмалку калорични зеленчуци кои содржат помалку од 50 калории во

Напитоци за пролетна детоксикација и прочистување на телото

March 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Разбудете го телото со напиток кој ви даде енергија, ќе ви ги отвори очите на здрав начин, ќе ве наполни со нутритиенти и секако ќе ви помогне да го прочистите телото од токсини. Имаме 3

Здраво, посно и вкусно: Авокадо хумус

March 3rd, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз? Рецептот е навистина едноставен и можете да го комбинирате во повеќе оброци. Складирајте го хумусот во стаклена тегличка и чувајте го во фрижидер. Нутритивни вредности:

Посни чоколадни бомбици

February 26th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овие посни, чоколадни бомбици се одличен предлог за вкусна и здрава ужинка. Богатиот чоколаден вкус ќе ве освои со сигурност. Изобилуваат со хранливи нутритиенти и една бомбица содржи 79 калории, 11.1 g јаглехидрати, 3.4 g масти и 1.4 g масти. вкупно

Гранола тарт со џем од сливи

February 12th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Интересен начин како да ја искористите и консумирате гранолата. Овие мали вкусни тартови се одлични за вашите најмили. Рецептот е едноставен и потребни ви се само 4 намирници и овошје по желба за декорација. Потребни

Потпечени безглутенски тестенини со зеленчук и семиња

February 10th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Предлог за брз ручек кога навистина не знаете што да им направите на најблиските! Овие безглутенски тестенини ќе направат да не чувствувате тешкотии после оброкот, готови се за само 10 минути и воопшто не се

Здрав појадок за вашите најмили – Овесна детска каша

January 30th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Здравите навики се стекнуваат уште од мали нозе. Учете ги своите најмили дека здравата исхрана е многу важна за нашето здравје и пробајте здравите оброци да бидат дел од нивното секојдневно мени. Овесна детска каша

10 правила за тридневна детоксикација после празниците

January 7th, 2018|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , |

Полна трпеза, многу храна, кифлички, руска салата, сарми, многу слатки, алкохол....и уште што ли не... Но, еве готово е празниците ќе завршат, но како после сето тоа јадење да се вратите во форма? Празниците будат

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Детокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

January 1st, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , , |

Комбинацијата на овие состојки е одбрана така за да ви помогне во забрзување на топењето на масното ткиво и забрзување на метаболизмот. Потребни состојки за детокс напиток: 1 лажичка цимет 2 лажички јаболков оцет 1

Чаеви кои го помагаат слабеењето

December 30th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Чаевите во целина поволно влијаат на општото здравје, а некои одредени типови на чаеви имаат специфично дејство и успешно се користат за одредени заболувања или пак за слабеење. Чаевите се водени екстракти на различни билки

Здрави новогодишни чоколатца

December 25th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овој рецепт е само за вистинските љубители на чоколадото, одличен предлог како дома сами да си подготвите здраво црно чоколадо :) Потребни состојки: 4 лажици какао во прав 100 g какао путер 2 лажици кокосово

7 намирници кои можете да ги јадете во неограничени количини без страв од дебелеење

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Иако сите многу добро знаеме дека грицкањето меѓу оброците е причината за внес на повеќе калории од колку што ни се потребни, сепак многу е тешко да се контролираме и најчесто сите запаѓаме во искушенија

Намалете ја зависноста од шеќерот пред да започнат празниците

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, совети|Теми: , , , , |

Како да се ослободите од зависноста од шеќерот? Знаеме дека едвај ги чекате божиќните празници. Поради одморот од работа, но секако и поради вкусната храна. И секако си помислувате дека баш сега не е време да се откажувате

Како да ја намалете инфламацијата во вашето тело и да се заштитите од најопасните болести на денешницата?

November 26th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Што претставува инфламацијата во телото? Постојат два вида на инфламација кои се случуваат во телото. Акутна инфламација е дел од приордниот процес на заздравување на телото. Настанува кога телото е нападнато од надворешни организми и

Сочен чоколаден колач со малини

November 25th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Не знам за вас, ама јас навистина немам душа да направам колач со 20 лажици шеќер, 10 јајца, бело брашно и уште што ли не...секогаш се трудам на сите стандардни намирници кои се со висок

5 причини зошто мислите на храна иако не сте гладни

November 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Сите помислуваме на храна многу почесто отколку што сме гладни. Сте се запрашале ли зошто е тоа така? Еве неколку причини зошто ова се случува и како да го избегнете. 1. Жедни сте Дали знаете

Halloween рецепт: Здрава чорба од тиква и морков

October 30th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Имаме одличен здрав рецепт за ручек или вечера со тема Halloween – Здрава чорба од тиква и морков. Одличен и интересен начин да ги натерате најмалите да јадат здрава храна. Изненадете ги за ноќта на