Кои 5 овошки содржат најмалку шеќер?

March 21st, 2018|Категории: Здравје, Исхрана|Теми: , , , , , , |

Ретко кој може денот да си го замисли без барем една изедена овошка. Овошјето изобилува со витамини, минерали, антиоксиданси и хранливи влакна кои му се неопходни на телото нормално да функционира. Но, сигурно сте се

5 зеленчуци кои содржат помалку од 50 калории во 100 g  

March 20th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана|Теми: , , , , , |

Зеленчукот е одличен сојузник доколку се борите со вишокот килограми, но од друга страна тој е и ваш најголем пријател за добро здравје. Направивме листа на најмалку калорични зеленчуци кои содржат помалку од 50 калории во

Енергетски безглутенски бисквитчиња со експандиран ориз

December 2nd, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие вкусни, крцкави и неодоливи бисквитчиња се одлична здрава енергетска бомба и одлично се комбинираат со чај или кафе. Можете да ги јадете пред вежбање за енергија или пак како вкусна и здрава ужинка за

Кајсии полнети со домашна здрава нутела

June 26th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овој десерт излезе сосема случајно бидејќи бев решена цел ден да јадам жива и непрцесирана храна. Желбата за нешто слатко решив да ја задоволам со прекрасен домашен нутела крем на кој мислам дека можам да

Здраво богато пченкарно лепче

June 26th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Одлично богато пченкарно лепче кое може да се вклопи во секој оброк. Овесните снегулки можете да ги замените со некое друго безглутенско брашно и да добиете безглутенско пченкарно лепче. Потребни состојки: 1 чаша пченкарно брашно

Мафини со тиквица, спанаќ и биено сирење

May 2nd, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие мафини се вистински деликатес! Можеби не се најнискокалоричните, но сепак се многу поздрави од грицки и чипс :) Во комбинација со свежа салата, можат да бидат одлични за ручек или вечера. Вкусот е навистина

Вкусен, здрав кајмак на поинаков начин

April 24th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Малку поинаков вкусен и здрав кајмак подготвен од јогурт и урда. Урдата е одлична да се јаде после вежбање затоа што е богата со протеини, а сиромашна со јаглехидрати и масти. Протеините во урдата се претежно

Што е азуки грав и како да го подготовите?

April 16th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти, Совети, Суперхрана|Теми: , , , , , , |

Азуки гравот е ситен, компактен и со темноцрвена боја. Тој во кулинарството се употребува многу одамна. Овој грав е посладок од останатите мешунки и е богат извор на: магнезиум, железо, цинк, бакар, како и витамини

Предлог за здрав ручек: Манџа со зеленчук, киноа и ослич

March 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овој ручек беше еден од оние подготвени од тоа што имав во фрижидер. Финалниот производ беше вкусно и здраво вариво кое сигурно ќе го правам почесто. Потреби состојки за 4 порции: 3 филети бел ослич

Здрави ролнички со зеленчук и туна

March 23rd, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Предлог за здрав ручек или лесна вечера. Овие ролнички ќе ги засакате многу. Се подготвуваат многу лесно и брзо така што ќе имате здрав оброк за помалку од 5 минути. Потребни состојки (за 4 ролнички):

Зошто просото е здраво?

March 21st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Просото е житарица која природно не содржи глутен. Богато е со протеини, растителни влакна, магнезиум и други хранливи состојки. Повеќе за тоа зошто е здрава оваа мала и моќна житарка прочитајте во продолжение. Извонредно хранлива

Енергетски барови со овесни снегулки, лешници и бадеми

March 19th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овие вкусни енергетски барови ги направив сосема случајно од намирниците кои ги имав во кујна решена да направам нешто слатко, благо, а здраво. Одлични се за здрав десерт во било кој дел од денот или

Вкусен и здрав намаз од леќа и таан

March 18th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , , , |

Доколку сакате да се храните здраво тогаш дефинитивно од исхраната треба да ги исфрлите конзервираните и купени намази кои се полни со адитиви, конзерванси, многу калории и сол. Сите овие состојки се штетни за здравјето,

Зошто бадемовото млеко е толку актуелно?

February 5th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети, Суперхрана|Теми: , , , , , |

Бадемовото млеко во последните неколку години е едно од најпопуларните растителни млека во светот. Прочитајте во продолжение се што треба да знаете за овој здрав напиток. Што е бадемовото млеко? Бадемовото млеко најчесто се добива

Оригано – зачин со најсилни антиоксидантни својства

January 20th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Суперхрана|Теми: , , , |

Ориганото е уште еден од зачините кои се користат во скоро секоја кујна, а има навистина големи бенефити и придобивки по здравјето. силен антиоксидантен агенс Една од активните состојки на ориганото, односно розмаринската киселина е

Се што треба да знаете за најздравиот зачин – куркума

January 17th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Суперхрана|Теми: , , |

Куркумата во последно време е многу популарен зачин, но таа популарност е со право затоа што овој ароматичен жолт зачин има навистина големи придобивки по здравјето. Куркумата е главна состојка на познатиот кари зачин кој

Гоџи бобинки – богатство на нутритиенти

September 25th, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Суперхрана|Теми: , , , , , , |

Гоџи бобинката (lat. Lycium barbarum) е дрвенеста билка во вид на грмушка, која дава многу вкусен и лековит високоенергетски плод. Расте на Хималаите, но и почвата во Македонија е поволна за одгледување на оваа лековита

7 намирници најбогати со растителни влакна

September 3rd, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , , , , , , |

Растителните влакна помагаат за слебеење, за подобра работа на органите за варење, како и за намалување на ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Брзиот живот и лошите животни навики понекогаш се причина за недоволен внес на овие

Рогач – природна замена за шеќер

July 19th, 2016|Категории: Исхрана, Суперхрана|Теми: , , , , , |

Следниот пат кога планирате да подготвите некој десерт, пробајте шеќерот да го замените со рогач. Рогач е тип на дрво, чијшто плод го носи истото име. Ова растение го има на поширокиот појас на Медитаранот, во

Здрава мешавина од семиња со мед за убав почеток на денот

June 29th, 2016|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Оваа здрава комбинација од семиња содржи се што ви е потребно за убав почеток на денот. Придобивките од конзумирањето на сите овие семиња секојдневно се многубројни. Ќе си обезбедите внес на многу витамини, микроелементи, антиоксиданти и