Направете сами: Сапун кој ја смирува и негува кожата

April 9th, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Подарете и го на кожата тоа што го заслужува. Природната козметика е богата со хранливи состојки кои ја хранат и негуваат кожата. Овој ароматичен сапун со билки е одличен доколку имате сува  и иритирана кожа

Направете сами: Лосион за избледување на пеги на лицето

March 11th, 2017|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Дамките и пегите на кожата се резултат на најразлични влијанија, но најчесто причината лежи во неправилности во пигментацијата на кожата. Не мора секогаш да користите скапи козметички препарати, затоа што некои растенија, како што се

Направете сами: Паста за заби од кокосово масло

March 1st, 2017|Категории: Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Познато е дека кокосовото масло има антимикробно дејство. Во минатото ова масло се додавало на готовите прехранбени производи и служело како конзерванс. Подоцна со развојот на хемијата во прехранбената индустрија се повеќе се вклучувале хемиските

5 базни масла кои треба да ги употребувате за нежна и сјајна кожа

February 21st, 2017|Категории: Нега на лице, Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Масло од арган Благотворни дејства: Маслото од арган познато како “течно злато”, се користело со векови од страна на бербер луѓето од северна Африка против сува и испукана кожа. Бербер жените до ден денес посочуваат кон

Сауна – да или не?

February 12th, 2017|Категории: Детоксикација, Здравје, Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , |

Дали сауната е здрава и дали навистина може да ви помогне кога е во прашање слабеењето? Прочитајте во продолжение. Ако сакате да го намалите внатрешниот немир и да се ослободите од стресот, сауната е добар

Домашен пилинг против стрии и целулит

January 19th, 2017|Категории: Нега на тело, Убавина|Теми: , , |

Пилингот е козметичко средство во чија основа се наоѓаат абразивни елементи. Неговата основна цел е да ја одстрани нечистотијата и мртвите клетки од кожата. После употреба на пилинг кожата станува мазна затоа што целата постапка

Направете сами: Мелем за херпеси

January 4th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Совети, Убавина|Теми: , , |

Денес кога синтетските лекови се користат како главни лековити препарати во современата медицина се поставува прашањето дали тие се единствените и најдобрите во изборот за лечење на различните видови заболувања. Размислувањата во научните кругови веќе

Направи сам: Евтин витамински шампон против опаѓање на коса

January 1st, 2017|Категории: Нега на коса, Совети, Убавина|Теми: , , |

Проблемот со опаѓање на косата е многу чест и подеднакво ја зафаќа и машката и женската популација. Опаѓањето на косата може да претставува голем социолошки проблем кај одредена индивидуа. Бујната, сјајна и цврста коса се

Евтини рецепти за поубаво и поздраво лице

August 1st, 2016|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|Теми: , |

За да спречите појава на акни, да го вратите сјајот и еластичноста на кожата на лицето, пробајте ги овие едноставни маски кои ќе ви помогнат да ја нахраните кожата на лицето. Природната козметика од кујната