Напитоци за пролетна детоксикација и прочистување на телото

March 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Разбудете го телото со напиток кој ви даде енергија, ќе ви ги отвори очите на здрав начин, ќе ве наполни со нутритиенти и секако ќе ви помогне да го прочистите телото од токсини. Имаме 3

Интегрални хроно мафини со спанаќ, печурки и семиња

March 17th, 2018|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , , |

Овие мафини можете да си ги подготвите во сабота или недела и да си имате готов хроно појадок за цела недела. Еден мафин содржи 104.1 калории, 12.47 g јаглехидрати, 4.96 g масти и 4 g протеини. Функционалност:

Детокс смути за зајакнување на имунитетот

March 13th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Направете го првилниот избор и започнете го денот со чаша полна здравје, нутритиенти и многу антиоксиданти. Ова смути не само што на здрав начин ќе го разбуди вашиот дигестивен тракт, туку и ќе ви помогне

Здрав појадок за помалку од 5 минути во солена и блага варијанта

February 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Одличен начин за здрав почеток на денот. Брз појадок во две варијанти, солена со пченкарни галети и блага варијанта со оризови галети. Потребни состојки: солена варијанта: пченкарни галети (Vitalia Corn Cakes) нискомаслена павлака 1 варено

15 причини зошто треба да вежбате наутро

February 17th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Сите сме свесни дека вежбањето е неопходно за да го одржиме и менталното, но и физичкото здравје. Но, дали знаете дека утринскиот тренинг има многу повеќе придобивки отколку попладневниот? И да, сигурно помислувате, па што

Здрав појадок за секој ден: Crunchy мусли со домашен овошен јогурт

February 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Денот се познава по утрото и затоа најдобро е секогаш да го започнеме со здрав и нутритивно богат појадок кој ќе не обезбеди со потребните нутритиенти  и ќе ни даде енергија. Нашиот предлог за брз,

Здрав појадок за вашите најмили – Овесна детска каша

January 30th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Здравите навики се стекнуваат уште од мали нозе. Учете ги своите најмили дека здравата исхрана е многу важна за нашето здравје и пробајте здравите оброци да бидат дел од нивното секојдневно мени. Овесна детска каша

Здрав чоколаден крем со стевиа

January 23rd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

5 едноставни намирници ви се потребни за подготовка на овој здрав намаз. Финалниот производ е фантастичен затоа што навистина може да се мери со вистинскиот чоколаден крем. Потребни состојки: 100 g мелени лешници 3 лажички

Појадок за дијабетичари: Безглутенска каша со снегулки од амарант

January 22nd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Зошто амарант? Амарантот е житарка која се карактеризира со извонредна хранливост, но што е најважно од се не содржи глутен. Богат е со минерали како калциум, фосфор и каротеноиди. Се карактеризира со високо ниво на

Чоколаден чиа пудинг

January 16th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Чоко-чиа пудинг е совршена варијанта за здрав десерт или пак за здрав појадок и почеток на денот. Се подготвува многу брзо и едноставно и претставува една богата ризинца на хранливи состојки. Интересни факти за чиа

Здрав појадок за секој ден: Овесна каша со оризово млеко и сува папаја

January 13th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Овесот е одличен за почеток на денот затоа што во себе содржи многу хранливи влакна кои го помагаат варењето, го урамнотежуваат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот. Исто така овесот може да помогне во

Детокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

January 1st, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , , |

Комбинацијата на овие состојки е одбрана така за да ви помогне во забрзување на топењето на масното ткиво и забрзување на метаболизмот. Потребни состојки за детокс напиток: 1 лажичка цимет 2 лажички јаболков оцет 1

Здрави овесни плочки со здрава нутела

October 14th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Секогаш правете правилни и здрави избори и секогаш кога сте во можност сами подготвувајте си ги оброците бидејќи само така знаете што внесувате во своето тело. Овие здрави овесни плочки се одлична идеа за појадок

Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Шарен здрав чиа пудинг

August 21st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овој пат имаме разигран и весел рецепт – Чиа пудинг во бои и различни вкусови. Одличен десерт кој се подготвува брзо и едноставно. Потребни состојки: 3 лажици чиа семе 1 чаша соино млеко или здрава

5 вежби за утринско будење

August 2nd, 2017|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Дали енергијата и концентрацијата често ве напуштаат во текот на денот, а навечер ве мачи несоница? Тогаш утринското вежбање е прав погодок за Вас. Вежбањето наутро е најдоброто нешто што можете да му го поклоните на своето

5 начини како да го направите кафето поздраво

June 25th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , |

Дали и вие денот го започнувате со шолја кафе? Иако повеќето нутриционисти советуваат кафето да не се пие на гладен стомак, сепак повеќето луѓе го прават токму спротивното. Кофеинот од кафето е природен стимуланс кој

Смути за здрав дигестивен систем

June 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Одличен начин да го разбудите дигестивниот систем и да го започнете денот со свеж појадок. Можете да го подготвите и да го земете со вас на работа. За подготовка потребни ви се само 5 минути.

Овесна каша со какао и кајсии

June 21st, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Не знам која по ред рецепта за овесна каша е оваа, но знам дека ќе ви се допадне. Постојат мал милион варијанти како да ги подготвите овесните снегулки, но овесната каша е еден од најлесните

7 одлични причини зошто да додадете ѓумбир во сокот од лимон

June 18th, 2017|Категории: Исхрана, Совети, Суперхрана|Теми: , , , , |

Ѓумбирот е моментално еден од најпопуларните зачини кој се користи во секојдневната исхрана. Популарноста на ѓумбирот е со право доколку се земат во предвид сите придобивки од неговата употреба. Во чашата сок од лимон која