11 придобивки од трчањето

March 22nd, 2018|Категории: Здравје, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Трчањето е совршен и бесплатен начин да изгледате и да се чувствувате добро. Не ви е потребна специјална опрема или место за тренирање. Доволно се пар добри патики и малку упорност. Трчањето е корисно и

Совршен оброк после тренинг: Протеинско смути

March 19th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Оброкот после тренинг е најважниот оброк во текот на денот, тој треба да биде комбинација од хранливи нутритиенти и пред се протеини кои ќе ви помогнат за полесна регенерација на мускулите. Оброкот после тренинг е

15 причини зошто треба да вежбате наутро

February 17th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Сите сме свесни дека вежбањето е неопходно за да го одржиме и менталното, но и физичкото здравје. Но, дали знаете дека утринскиот тренинг има многу повеќе придобивки отколку попладневниот? И да, сигурно помислувате, па што

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Што задолжително треба да правите после секој тренинг?

October 14th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Фазата на ладење и истегнување е една од најважните фази после секој тренинг и токму од тој дел зависи колку брзо вашите мускули ќе се регенерираат и ќе бидат подготвени за следниот тренинг. Без разлика

Викенд одбележан во духот на здравјето, фитнесот и велнесот!

September 26th, 2017|Категории: Настани, Фитнес|Теми: , , , , |

По големата најава за третото издание на HFW Expo, може да кажеме дека овој викенд, во Градскиот парк, на терените Работнички, поминавме два убави сончеви дена во духот на здравите навики, фитнесот и велнесот! Трета

Гратис влезници за најголемиот настан за здрав животен стил – Health, Fitness & Wellness Expo 2017

September 20th, 2017|Категории: Настани, Фитнес|Теми: , , , |

Ситно броиме до третото издание на Health, Fitness & Wellness Expo, кој ќе се одржува овој викенд, 23-24ти септември, во Градскиот парк во Скопје, на терените Работнички. Бидјеќи интересот за настанот е огромен, сакаме нашите

Дознајте што се ќе се случува на третото издание на Health, Fitness & Wellness Expo!

September 12th, 2017|Категории: Настани, Фитнес|Теми: , , , , |

Веќе ги најавивме новите датуми 23-24 септември и новата локација – Градски парк, терени Работнички, па време е да дознаете што се’ ќе се случува на третото издание на Health, Fitness & Wellness Expo! Оваа

Трето издание на HFW Expo во септември!

September 5th, 2017|Категории: Настани, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Септември е месецот со кој започнува сезоната на нови почетоци, прифаќање на нови здрави навики, започнување со спортска активност, правилна исхрана, нови методи за релаксација, грижа за здравјето и изгледот, кои потоа се трудиме да

Зошто да изберете пилатес со топка?

August 19th, 2017|Категории: Пилатес, Фитнес|Теми: , , |

Пилатесот со топка е извонреден начин на тонирање на мускулите на целото тело. Разликата помеѓу обичниот пилатес на простирка и пилатесот со топка се состои во тоа што топката создава дополнителна нестабилност за време на

Неочекувани придобивки од вежбањето  

August 6th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Сите знаеме дека физичката активност поволно делува на кондицијата, на тонусот на мускулите, на цврстината на коските, помага во одржување на крвниот притисокот, шеќерот во крвта и благородно дејствува на кардиоваскуларниот систем. Но, постојат неколку

5 вежби за утринско будење

August 2nd, 2017|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Дали енергијата и концентрацијата често ве напуштаат во текот на денот, а навечер ве мачи несоница? Тогаш утринското вежбање е прав погодок за Вас. Вежбањето наутро е најдоброто нешто што можете да му го поклоните на своето

5 причини зошто да продолжите да вежбате и преку лето

July 23rd, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

За време на летото, многу луѓе одлучуваат да ја редуцираат физичка активност со изговор дека е навистина многу топло и не е добро да се вежба. Но, сепак ако сте во групата на луѓе кои

Од анти-спортист до вљубеник во вежбањето и здравиот начин на исхрана – Бобан Костадиновски

July 4th, 2017|Категории: Мотивација, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Вежбањето и здравиот начин на живот стануваат се почесто потреба отколку само помодарство. Лошата исхрана, дебелината и физичката неактивност можат да бидат причинители на многу заболувања. Факт е дека луѓето кои вежбаат и се хранат

Што ќе се случи со вашето тело ако секој ден се задржувате по 5 минути во позиција plank?

June 17th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Plank е одлична вежба за целото тело која навистина може да ви заштеди многу време. Можете да ја правите било каде без никаква опрема. Оваа вежба е одлична затоа што ги активира мускулите на целото

Зошто слабеењето без физичка активност е неуспешно?

April 30th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Одржувањето на идеална телесна тежина има значајно влијание врз вашето здравје. Никогаш не започнувајте некоја популарна диета која ветува голем губиток на килограми, доколку таа диета не вклучува физичка активност. Кога имате идеална телесна тежина

Дали ги правите овие 5 грешки пред трчање?

April 29th, 2017|Категории: Настани, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Во пресрет на најголемиот спортски настан во Скопје – Скопскиот маратон, подготвивме интересен текст за можните грешки кои можеби ги правите пред трчање. Се подготвувате за трка, полумаратон или маратон, трка на 5 km или

Mартовска Zumba® Забава!

March 23rd, 2017|Категории: Зумба, Настани, Фитнес|Теми: , |

Почувствувајте ја ZUMBA енергијата во целост! Со повеќегодишно искуство зад нас, се очекува Мартовската 2017 ZUMBA ЗАБАВА, да биде побројна и поинтересна. Овој пат на ново место, MKC Club&Restaurant. Ќе има нови ZUMBA кореографии, нови

10 минутен тренинг за цврсти и обликувани стомачни мускули

March 20th, 2017|Категории: Вежби, Фитнес|Теми: , , , , , |

Пролетното сонце е алармот кој ги активира и оние кои биле “најзаспани” за време на зимскиот период. Постојаното седење и физичката неактивност можат да направат да се чувствувате уморно и без енергија. Овој период од

9 причини зошто да започнете да трчате

March 6th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , |

Трчањето е совршен и бесплатен начин да изгледате и да се чувствувате добро. Не ви е потребна специјална опрема или место за тренирање. Доволно се пар добри патики и малку упорност. Трчањето е корисно и