Предлог за лесен и здрав ручек: Киноа со зеленчук и соја топчиња

March 24th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за саботен ручек за целото семејство. Оброк полн со хранливи нутритиенти протеини и витамини. Количината на намирници излистани подолу одговара за 2 порции. Една порција содржи: 508 калории, 56.6 g јаглехидрати, 17.1 g

Кои 5 овошки содржат најмалку шеќер?

March 21st, 2018|Категории: Здравје, Исхрана|Теми: , , , , , , |

Ретко кој може денот да си го замисли без барем една изедена овошка. Овошјето изобилува со витамини, минерали, антиоксиданси и хранливи влакна кои му се неопходни на телото нормално да функционира. Но, сигурно сте се

Здрави посни чоколадни мафини

February 19th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , , |

Посно, здраво и вкусно. Во име на велигденските пости ќе се обидеме да ви даваме идеи за посни и здрави рецепти. Овие мафини се одличен здрав и посен десерт, доколку сакате да бидат уште посочни

Брзи здрави мафини од пченкарно брашно

September 28th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Овој брз десерт е одличен за оние кои не сакаат до поминуваат многу време во кујната, а сепак сакаат да јадат здрава и вкусна храна. Овие мафини се одлични за појадок, ужина или пак за

Здрав антиоксидантен чоколаден колач со боровинки

September 23rd, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Боровинките имаат толку многу здравствени придобивки, што речиси е невозможно да се набројат. Меѓутоа, здравствените придобивки на боровинките најмногу потекнуваат од високата концентрацијата на антоцијани. Антоцијаните се природни анти-инфламаторни хемиски соединенија, за кои се верува

Гладни во супермаркет: што да купите за здрав оброк или ужина?

September 16th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Праксата за подготовка на здрав оброк пред да одите на работа или било каде надвор од дома би требало да биде навика за сите оние кои сакаат да се хранат здраво и да се грижат

Здрав brownie чоколаден колач

August 23rd, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Здрав десерт за оние кои се вистински љубители на чоколадото. Овој колач е одличен затоа што има кремаст и богат чоколаден вкус. Се подготвува многу лесно и брзо и навистина не ви се потребни некои

Low-carb тортиљи од само 3 состојки!

July 30th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Одличен предлог за подготовка на здрави тортиљи кои содржат многу малку јаглехидрати. Доколку внимавате на внесот на јаглехидрати и сакате да намалите килограми овој рецепт е дефинитивно за вас. Потребни состојки: 8 белки 50 g

Како да го направите здравиот начин на исхрана и вежбањето животен стил (20 основни правила)

July 19th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , , |

Поставувањето на строги правила во секојдневното живеење е навистина тешко и скоро никогаш не завршува со убав резултат, затоа што кога-тогаш искушенијата надвладуваат. Многу е лесно од страна да сугерираме како треба некој да се

Мафини од киснати просо, хељда и црвена леќа

July 1st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие мафини не беа планирани, просото, хељдата и леќата ги ставив преку ноќ да се киснат со цел следниот ден да ги јадам живи, изртени во салата. Но, многу често кога ќе застанам во кујна

Здрав намаз од авокадо

June 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Купивте авокадо, но сеуште се мислите како да го искористите. Имаме одличен и брз рецепт за подготовка на вкусен намаз од авокадо. Потребни состојки: 1 зрело авокадо 1 лажичка сушен морков 1 лажичка сушен кромид

Смути за здрав дигестивен систем

June 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Одличен начин да го разбудите дигестивниот систем и да го започнете денот со свеж појадок. Можете да го подготвите и да го земете со вас на работа. За подготовка потребни ви се само 5 минути.

Колач со пченкарно брашно и двоен фил од вишни и соино млеко

June 20th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Можеби навидум овој колач ви изгледа сложено, но навистина не е така. Иако содржи два фила се подготвува многу лесно и брзо. Доколку немате некои од состојките слободното заменете ги со други. Ако немате вишни

Брзи ќофтиња од компири

May 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Едноставен и вкусен ручек спремен набрзина. Комбинирајте ги овие вкусни ќофтиња со свежа салата по ваш сопствен избор и уживајте во лесниот ручек. Дополнително можете да подготвите и макало од кисело млеко, лук и ситно

Хроно вечера: Зеленчукова крем супа со печурки

May 21st, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Ова е одличен предлог за лесна хроно вечера. Во хроно исхраната за вечера се препорачува да консумирате некој полесен протеин (бело пилешко месо, бела риба или пак печурки). Но, внимавајте доколку јадете печурки не е

Здрави овошни мафини со просо

May 19th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие здрави мафини се уште еден случаен рецепт, барајќи начин како да го искористам просото кое неколку денови ми стоеше во фиока (зошто е здраво да се јаде просо, прочитајте тука). Се подготвуваат многу брзо

5 лесни и брзи рецепти со свежи јагоди

May 8th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Јагодите се омилено овошје за сите генерации. Толку мали, а толку моќни и вкусни. Јагодите се полни со антиоксиданси и се значајни чувари на здравјето. Во 100 g јагоди има само 30 калории и само

Домашно чоколадно тоблероне

April 30th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Тоблероне чоколадото е една од омилените чоколади скоро за сите генерации. Дали би одолеале на едно вакво слатко задоволство во здрава варијанта? Потребни состојки: 200 g темно чоколадо со 70% какао 200 g мелени лешници

Хроно ручек: Ќофтиња од пилешко со блитва

April 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , , , , |

Вкусни хроно топчиња од пилешко месо. Одлични се во комбинација со свежа сезонска салата по ваш избор. Потребни состојки: 250 g пилешко месо 1 белка 3-4 листа блитва 1 кромид 1-2 чешниња лук малку сол

Овесен колач со фил од моркови и јаболка

April 23rd, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овој вкусен овесен колач може да стои и неколку дена и пак да биде сочен и вкусен. Се подготвува навистина едноставно и брзо без користење на брашно, шеќер и многу масло. Одлична здрава варијанта за