Интегрални хроно мафини со спанаќ, печурки и семиња

March 17th, 2018|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , , |

Овие мафини можете да си ги подготвите во сабота или недела и да си имате готов хроно појадок за цела недела. Еден мафин содржи 104.1 калории, 12.47 g јаглехидрати, 4.96 g масти и 4 g протеини. Функционалност:

Зошто хроно исхраната е толку ефикасна?

October 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Диета како диета, самиот збор звучи застрашувачки, а многу често и демотивирачки. Иако диета не значи гладување и “измачување”, сепак многу луѓе тој збор ги асоцира токму на тоа. Сведоци сме дека во последната година,

Предлог за хроно појадок: Вкусни мафини од наут и зеленчуци

July 3rd, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за вкусен и здрав хроно појадок. По желба можете да им додадете и други зеленчуци или пак било што сакате. Ако не сте на хроно исхрана овие мафини се одлични и за ручек

Хроно појадок: Киноа со зеленчук и моцарела

June 28th, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Наш предлог за здрав хроно појадок за денес е киноа со зеленчук и моцарела. Киноата е одлична намирница со извонредно богат нутритивен статус. Богата е со протеини и есенцијални амино киселини, содржи многу минерали, голем

Хроно вечера: Зеленчукова крем супа со печурки

May 21st, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Ова е одличен предлог за лесна хроно вечера. Во хроно исхраната за вечера се препорачува да консумирате некој полесен протеин (бело пилешко месо, бела риба или пак печурки). Но, внимавајте доколку јадете печурки не е

Хроно вечера: Омлет од белки и зеленчук

May 15th, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за вкусна вечера доколку сте на хроно исхрана. Бидејќи за вечера е дозволено да јадете посно месо, бела риба, печурки или белки во комбинација со зеленчук, изборот е малку поограничен. Но, сепак постојат

Хроно ручек: Ќофтиња од пилешко со блитва

April 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , , , , |

Вкусни хроно топчиња од пилешко месо. Одлични се во комбинација со свежа сезонска салата по ваш избор. Потребни состојки: 250 g пилешко месо 1 белка 3-4 листа блитва 1 кромид 1-2 чешниња лук малку сол

Хроно појадок: Брускети со пршут, моцарела и домат

April 23rd, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Доколку сте на хроно исхрана знаеме дека појадокот е вашиот омилен оброк, затоа што појадокот е секогаш вистинската гозба. За појадок ви се дозволени многу повеќе намирници отколку за ручек и вечера и имате поголема

Хроно вечера: Полнети печурки со младо кромитче и маслинки

April 21st, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Вечерата во хроно исхраната треба да биде лесна и едноставна. Најдобро е за вечера да комбинирате немасно месо (пилешко или риба) и салата. Сепак наместо месо можете да јадете и печурки и белки од јајца,

Хроно ручек: Богата салата со пилешко

April 21st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Ручекот во хроно исхраната не е количински ограничен, но сепак за ручек се забранети одредени намирници. За ручек се препорачува да јадете некој тип на динстано месо заедно со зеленчук. Можеби ќе ве интересира: 20

Хроно ручек: Брза салата со туна и ленено семе

April 9th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , |

Овој предлог за хроно ручек е за оние денови кога брзате и немате време да готвите. Овој ручек е готов за помалку од 10 минути. Потребни состојки: 1 туна во конзерва неколку листови марула 1

Хроно ручек: Динстано свинско месо со нане и пире од карфиол

April 5th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Во хроно исхраната свинското месо е дозволена намирница за појадок и ручек. За вечера се препорачуваат полесни и помалку мрсни меса (пилешко и мисиркино). О ва правило важи и за оние кои се во рестрикција,

Хроно вечера: Печени филети ослич со салата

April 2nd, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Доколку сте во рестриктивен период вечерата треба да биде лесна и едноставна. Најдобро е за вечера да комбинирате немасно месо (пилешко или риба) и салата. Тоа што е специфично за вечерата е тоа што дозволено

Хроно појадок: Интегрални шпагети со шампињони и запечен сусам

March 30th, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Хроно појадок набрзина, за моментите кога немате подготвено здраво хроно лепче за наутро (рецепт за хроно леб можете да најдете тука). Во хроно исхраната тестените се дозволени за појадок, но само од дозволените брашна. Изберете

Како да подготвите домашен, здрав хроно леб?

March 29th, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, совети, Хроно|Теми: , , , , , , |

Појадокот во хроно исхраната е единствен оброк во кој е дозволено да јадете леб, но не оној од пченично брашно на кој сте веќе навикнати. Изберете леб од дозволените брашна (интегрален, ‘ржан, пченкарен или јачменов).

Хроно ручек: Мусака од тиквичка и мелено месо

March 28th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Доколку сте на хроно исхрана за ручек се препорачува да јадете некој тип на месо заедно со зеленчук. Но, бидете внимателни со изборот на зеленчук затоа што скробните зеленчуци се забранети. Месо со компири не

Што да јадете за појадок, ручек и вечера ако сте на хроно исхрана

January 22nd, 2017|Категории: вечера, Здравје, Исхрана, појадок, ручек, Слабеење, Совети, совети, Хроно|Теми: , , , |

Кога веќе сме запознаени со сите најважни правила во хроно исхраната (повеќе на следниот линк) ви нудиме пример како конкретно да ги комбинирате намирниците за појадок, ручек и вечера. Што да јадете за појадок кога

20 најважни правила во хроно исхраната

January 21st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, совети, Хроно|Теми: , , , |

Хроно исхраната е се попопуларна и станува начин на живот како што е вегетаријанството и веганството. Овој начин на исхрана може да ви помогне многу доколку сакате да намалите килограми. Хроно исхраната не е диета