Витаминска салата со авокадо дресинг

Одличен предлог за вкусен, здрав и освежувачки оброк.
Ако немате идеа што вкусно и здраво да направите за ручек, тогаш подгответе ја оваа едноставна салата од сезонски зеленчуци збогатена со дресинг од авокадо и семиња – вкусот е неодолив

Нутритивни вредности по порција: 357 калории, 43.9 јаглехидрати, 23.3 g масти и 7 g протеини.

Потребни состојки (за 2 порции):

за дресингот:

за салатата:

Начин на подготовка:

За подготовка на дресингот состојките ги ставаме во блендер и мешаме дури не добиеме убава хомогена смеса.

Зеленчукот го сечкаме на посакувани парченца и го мешаме заедно во длабок сад. На крај го додаваме ленено семе, сувото грозје и одозгора го ставаме претходно подготвениот дресинг.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистар по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *