Чоколаден-кранчи сладолед

Споделете со пријателите

Во овие топли летни денови се што ви треба е здраво ледено освежување.

Подготвивме одличен, здрав и лесен рецепт за чоколаден-кранчи сладолед.

Намирниците кои ги користевме одговараат за подготовка на 4 порции сладолед.

Потребни состојки (за 4 порции):

  • 1 авокадо
  • 1 банана
  • 2 лажички мед
  • 2 лажици кокосово масло
  • 1 лажица какао
  • 2 лажици кршени лешници
  • 100 ml вода.

Начин на подготовка:

Ставете се во блендер освен кршените лешници, кога се убаво ќе се хомогенизира ставете ги лешниците и измешајте.

Ставете го сладоледот во соодветен сад да се замрзне (му требаат околу 3-4 часа).

На здравје!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистар по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *