Здрав појадок за зафатени личности

Овесната каша е секогаш паметен избор за здрав појадок кој можете да го подготвите дома набрзина и да го земете со себе на работа, на факултет или на училиште.

Споделуваме со вас одличен предлог за брза овесна каша по препорака на наша верна читателка Ана Тасева која исто така обожава да експериментира во кујната и да подготвува здрави оброци.

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

Овесните снегулки и лененото семе потопете ги во оризовото млеко и оставете ги да ја впијат течноста околу половина час. Потоа додадете ги другите состојки полека и декорирајте по сопствена желба.

Овесната каша можете да ја направите и во тегличка за носење.

Добар апетит!

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *