Здраво топло чоколадо

Одличен топол, здрав и чоколаден напиток за овој период од годината. Вкусот ќе ве освои со првата голтка и ќе поскате да го направите повторно и повторно…

Ова здраво топло чоколадо може да ви биде одличен појадок или пак идеа за вкусна вечера набрзина.

Нутритивни вредности по чаша: 247 калории, 31.8 g јаглехидрати, 12 g масти и 7.2 g протеини.

Во соработка со: omniblend.mk

Потребни состојки (за 3 чаши):

  • 4 лажички хељда
  • 4 лажички овесни снегулки
  • 2 лажички лен
  • 2 лажички сончоглед
  • 10 до 15 непечени и несолени лешници
  • 6 свежи урми без семка
  • 2 лажички какао
  • пола лажичка цимет
  • 600 ml топла вода.

Начин на подготовка:

Сите состојки ги ставаме во омнибленд блендерот и додаваме првин околу 250 ml од топлата вода, блендираме два пати на автоматската програма од 90 секунди, па потоа додававме уште 350 ml топла вода и повторно блендираме уште 3 до 4 минути.

Слободно експериментирајте со додавање на вода во зависност од тоа колку го сакате густо топлото чоколадо.

Постапката за подготовка можете да ја погледнете и на нашето видео подолу.

Гледано од нутритивен аспект ова топло чоколадо е одлична ризница на хранливи нутритиенти и витамини.

Хељдата е одличен извор на железо, магнезиум и цинк, содржи и витамини од групата Б, но богата е со протеини. Не содржи глутен, го стабилизира нивото на шеќер во крвта, помага при намалување на килограмите и создава чувство на ситост!

На здравје!

https://www.instagram.com/p/Bp9EBfQn7zP/

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистар по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *