30 Дневен смути предизвик – Ден 22

Споделете со пријателите

30 дневен смути предизвик.

Приклучете ни се! Секој ден ве инспирираме со интересна рецепта за подготвување смути.


Ден 22

Смути утринско освежување

Денешното смути ќе ве освежи и наполни со витамини уште рано наутро. Одлична замена е за утринското кафе. Пиењето кафе на празен стомак често предизвикува проблеми со желудникот, а ова смути е одлична алтернатива.

Нането и ѓумбирот даваат прекрасен освежувачки вкус, а во исто време се полни со витамини и антиоксиданси. Лимонот ќе ги задоволи вашите потреби за витамин Ц. Медот ќе ви овозможи додатна енергија за почеток на денот.

Што ќе ви е потребно?

  • 1/2 зелено јаболко
  • сок од 1 лимон
  • неколку листови свежо нане
  • малку ѓумбир
  • мед (по желба)

Како да подготвите?

Ставете ги состојките во блендер и убаво измешајте. Добиеното смути може да го прецадите доколку сакате да ги избегнете малите парченца од листовите од нане и ѓумбирот.
Додадете неколку коцки лед и уживајте.

На здравје 🙂

Дарко Колев

Долгогодишен спортист , маратонец, зависник од теретана и активен животен стил.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *