7 дена здрав појадок – Ден 4

Споделете со пријателите

Нашиот предизвик продолжува, веќе сме на половина од неделата. Ако сето тоа ви изгледа примамливо, не се двоумете започнете веднаш.

Ден 4

Двопек со јајце и јогурт

За денес одбравме брза, лесна и здрава комбинација. Појадок кој содржи многу хранливи нутритиенти, но и пробиотици кои ја подобруваат цревната флора.

Потребни состојки:

  • 1 парче двопек
  • 2 тврдо варени јајца
  • 1 чаша јогурт
  • 1 краставица или 2-3 листа зелена салата
  • сол, црн бибер

За овој појадок не е потребна посебна подготовка. Сварете ги јајцата и доколку сакате зачинете ги по желба со сол, црн бибер и некој ваш омилен зачин. Сервирајте во чинија заедно со двопекот и салатата.

Уживајте во утрото!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *