7 дена здрав појадок – Ден 6

Споделете со пријателите

Нема поубаво чувство од започнување на денот со вкусен и здрав појадок. До крајот на нашиот предизвик има уште само два дена. За денес одбравме детоксикациски појадок во чаша.

Ден 6

Смути за детоксикација

За денес одбравме појадок кој ќе ве освежи, ќе ве наполни со енергија, но ќе ви помогне и за полесна детоксикација. Смути со јаболко, ѓумбир и портокал.

Потребни состојки:

  • 1 јаболко
  • 1 портокал
  • малку свеж ѓумбир
  • 200 ml вода или кокосова вода (подгответе ја кокосовата вода така што 2 лажици кокос ќе ги прелиете со 200 ml вода, оставете да стои 2 часа и потоа процедете)
  • 1 лажичка чиа семе
  • ½ лажичка куркума

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и убаво измешајте. Испијте го ова детоксикациско смути на гладен стомак.

На здравје!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *