7 дена свежи салати – Ден 3

Споделете со пријателите

За денес повторно зелена чинија полна здравје, но за разлика од првиот ден денес слатата ќе биде многу побогата и ќе ви даде многу повеќе енергија. Рецептот е во прилог.

Ден 3

Зимска зелена салата со пармезан и кикиритки

Полна чинија витамини и минерали, салатата е одлична замена за ручек или вечера доколку внимавате на својата линија. Комбинирајте го зеленчукот со семиња и јатки за да ја зголемите хранливоста на оброкот. За да ви ја олесниме работата ви даваме одличен предлог за подготовка на зимска зелена салата со пармезан, сусам и кикиритки.

Потребни состојки за 2 лица:

 • китка марула
 • неколку листови рукола
 • малку зелка
 • 1 морков
 • 2 супени лажици мелени кикиритки (или бленидрани во сецко)
 • 1 супена лажица сусам
 • 1-2 мали лажички маслиново масло
 • малку сол
 • 1 супена лажица оцет балсамико
 • малку пармезан (со алатката за лупење краставици, исечете неколку долги листови)

Начин на подготовка:

 1. Марулата, руколата и зелката исечкајте ги и измешајте ги заедно.
 2. Морковот изрендајте го па додадете го на претходната зеленчукова мешавина.
 3. На загреано тефлонско тавче ставете го сусамот и малку запржете го без масло.
 4. Измешајте ги потоа сусамот и мелените кикиритки.
 5. Мешавината од кикиритки и сусам ставете ја врз претходно исечканиот зеленчук.
 6. Одозгора прелијте со маслиновото масло, оцетот балсамико и посолете со малку сол.

На здравје!!!

Се читаме утре со нов рецепт!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *