Авокадо хумус

Споделете со пријателите

Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз?

Рецептот е навистина едноставен и можете да го комбинирате во повеќе оброци. Складирајте го хумусот во стаклена тегличка и чувајте го во фрижидер.

Нутритивни вредности:

калории јаглехидрати масти протеини

Здраво, посно и вкусно: Авокадо хумус

(количината на намирници одговара за 7 големи лажици)

вкупно:
696 kcal 45.6 g 51.9 g

17.7 g

по порција (1 лажица):

100 kcal 6.5 g 7.4 g

2.5

 Потребни состојки:

  • 100 g жив киснат наут (или конзервиран)
  • ½ авокадо
  • ½ лажичка лук во прав
  • 1 лажица сусамов таан
  • сок од ½ лимон
  • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

Сите состојки ги ставаме во сецко/блендер. Мешаме дури не добиеме убава и хомогена смеса.

Добар апетит!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *