Посни чоколадни бомбици

Споделете со пријателите

Овие посни, чоколадни бомбици се одличен предлог за вкусна и здрава ужинка. Богатиот чоколаден вкус ќе ве освои со сигурност.

Потребни состојки:

  • 2 лажици гоџи бобинки
  • 100 g сува брусница
  • 8 лажици овесни снегулки
  • 2 лажици киноа снегулки
  • 2 лажици 4 мелени семиња
  • 3 лажици коксово масло
  • 1 лажица какао
  • 2 лажици путер од кикиртики
  • 2 лажички мед
  • сок од еден портокал.

Начин на подготовка:

Најпрвин во сецко ја ставаме брусницата заедно со гоџи бобинките и ги блендираме се дури не се иситнат. Потоа во друг подлабок сад ги мешаме сите состојки заедно се дури не се добие еднолична и хомогена смеса. На крај, внимателно формираме топчиња. Од наведната количина на намирници се добиваат околу 22 бомбици со средна големина.

Чувајте ги бомбиците во фрижидер!

На здравје!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *