Брзи ќофтиња од компири

Споделете со пријателите

Едноставен и вкусен ручек спремен набрзина. Комбинирајте ги овие вкусни ќофтиња со свежа салата по ваш сопствен избор и уживајте во лесниот ручек. Дополнително можете да подготвите и макало од кисело млеко, лук и ситно сечкана краставица.

Потребни состојки:

  • 3 варени компири
  • 2 лажици интегрално брашно (може да се замени со овесни снегулки)
  • 1 јајце
  • 1 лажица маслиново масло
  • 2-3 чешниња сито сечкан лук
  • малку хималајска сол и црн бибер
  • малку ситно сечкан магдонос.

Начин на подготовка:

Откако компирите убаво ќе ги сварите излупете ги и изгмечите ги со виљушка . Потоа додадете го јајцето, интегралното брашно, маслиновото масло, лукот и зачините. Убаво соединете ја смесата и формирајте ќофтиња.

Наредете ги ќофтињата во плех на хартија за печење и печете ги 20-тина минути на температура од 200⁰С. Друга варијанта е доколку имате тава која не лепи кратко да ги пржите во неа.

Комбинирајте ги овие вкусни и едноставни ќофтиња со свежа салата по ваш сопствен вкус и уживајте!

Добар апетит.

Повеќе идеи за здрави рецепти, пронајдете тука.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *