Здрав рецепт за подготовка на домашно оризово млеко

Споделете со пријателите

Можеби ако сте алергични на лактоза, ова е совршеното млеко за вас. Но сепак и да не сте, оризвото млеко е одлично да го додадете во своето кафе или пак да го искористите за подготовка на некои слатки или колачи. Од нутритивна гледна точка, 1 чаша оризово млеко содржи:

  • 120 калории
  • 2 g масти
  • 0 g холестерол
  • 8 g јаглехидрати
  • 4 g протеини
  • 2 % од дневната препорачана доза на витамин Ц и
  • 1 % од дневната препорачана доза на железо.

Доколку сте алергични на лактоза консумирањето на ова млеко ќе ја намали поддуеноста која ја чувствувате после пиење на обично млеко.

Како да го подготвите?

Потребни состојки за подготовка на 1 литар оризово млеко:

  • 1 чаша ориз (може и ½ чаша бел ориз и ½ чаша интегрален ориз)
  • 1 литар вода
  • мед и арома на ванила (по желба).

Начин на подготовка:

Оризот ставете го во длабок сад и прелијте го со водата, оставете го да стои преку ноќ. Следниот ден фрлете ја водата и додадете нова вода. Со новата вода ставете го оризот во блендер и измешајте убаво, се додека оризовите зрна убаво не се исситнат. Потоа ставете го ситниот ориз и вода во огноотпорен сад на оган и мешајте интензивно додека не зоврие, кога ќе зоврие мешајте уште 2-3 минути. Доколку смесата стане многу густа, слободно додадете уште малку вода и мешајте. Тргнете го оризот од оган и оставете малку да се излади и повторно ставете го во блендер и изблендирајте уште еднаш. На крај преку газа или ситна цеделка процедете го оризвотот млеко.

Складирајте го во стаклен сад и чувајте го во фрижидер, ќе остане свежо околу  4-5 дена бидејќи не содржи конзерванси. Доколку сакате по желба можете да додадете и малку ванила и и мед.

Густата оризова смеса која ќе ви остане од процеденото оризово млеко не ја фрлајте туку искористе ја за подготовка на пилинг за тело.

Рецептот за пилингот пронајдете го тука.

Овој прекрасен рецепт и слика ни ги испрати Елена Ѓорѓиевска.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *