Брускети со пршут, моцарела и домат

Споделете со пријателите

Ако ви фали идеја за вкусен појадок еве ги овие вкусни ароматични лепчиња.

Потребни состојки (за две лица):

  • 4 парчиња интегрален леб од цело зрно
  • 1 лажица путер или маслиново масло
  • 4 парчиња пршут
  • 4 парчиња моцарела
  • 2 домати
  • малку свеж или сув босилек.

Начин на подготовка:

Најпрвин на секое парче леб ставете по малку путер или пак попрскајте со малку маслиново масло. Потоа ставете го пршутот, па врз него моцарелата и ставете го во рерна да се запече на температура од 180°С околу 15-тина минути.

Потоа извадете ги лепчињата и врз секое ставете парчиња домат и неколку листови свеж босилек. Ако немате свеж наросете малку сув.

Уживајте во утрото!

Добар апетит!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *