Домашна посна и здрава паштета од маслинки

Споделете со пријателите

Ако сакате да го подобрите здравјето и да внесете што повеќе “здрави масти” во телото, редовно конзумирајте маслинки и маслиново масло. Маслинките содржат витамин А, Е и К, содржат и витамин Б1, Б3, Б6 и фолна киселина. Богати се со магнезиум, калиум и калциум, но што е најважно богати се со “здрави масти” кои го чуваат пред се кардиоваскуларниот систем.

Освен во салата овие мали моќни топчиња можете да  ги искористите да подговите вкусна, посна и здрава паштета од маслинки која е одлична за појадок заедно со енергетските плочки без масло и без брашно (рецептот за нив пронајдете го тука). Оваа комбинација е одлична за здрав и енергичен почеток на денот.

Еве ги потребните состојки за паштетата од маслинки:

  • 200 g маслинки без семка
  • 1 варен компир
  • малку лук (по желба)
  • сув магдонос
  • сол и црн бибер
  • 1 мала лажичка сок од лимон

20151016-tapenade-vicky-wasik-9

Начин на подготовка:

Маслинките убаво исчистете ги од семките и насечкајте ги на половинки или на четвртинки, компирот насечкајте го на мали коцки. Ставете ги и маслинките и компирот во блендер и додајте го магдоносот, солта, биберот, лукот и лимоновиот сок. Блендирајте дури не добиете густа и хомогена смеса.

Складирајте ја паштетата од маслинки во стаклена тегличка и чувајте ја во фрижидер.

Освен со енергетските плочки можете да ја комбинирате и со интегрално лепче или пак да ја искористите како дресинг во вашата омилена салата.

На здравје!!!

24-06-2016-tapenade

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *