Смути за здрав дигестивен систем

Споделете со пријателите

Одличен начин да го разбудите дигестивниот систем и да го започнете денот со свеж појадок. Можете да го подготвите и да го земете со вас на работа. За подготовка потребни ви се само 5 минути.

Потребни состојки:

  • 2- 3 листови блитва
  • ½ чаша свеж ананас (1 круг)
  • 5-6 јагоди (може и замрзнати)
  • 7-8 непечени бадеми
  • 1 лажичка мелено ленено семе
  • околу 200 ml вода.

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и убаво измешајте. Додадете две-три коцки лед за поголема свежина и уживајте во утрото!

Можеби ќе ве интересира: 30 дневен смути предизвик.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *