Смути со кафе за утринска енергија

Споделете со пријателите

Ако сте од оние кои не можат да си го замислат утрото без кафе, имаме интересен предлог за здрав енергетски напиток.

Започнување на денот со ова кофеинско смути ќе ви помогне полесно да си ги отворите очите и да го “зграпчите” денот во целост.

Еве ги потребните состојки за една чаша:

Сите состојки ставете ги во блендер и убаво соединете ги.

Ова хранливо енергетско смути е одлична алтернатива на јакото црно кафе кое го пиете секое утро. Бидејќи содржи кофеин ќе ви помогне полесно да се разбудите, но поради другите состојки дополнително ќе ве наполни со витамини и минерали потребни во текот на целиот ден. Исто така консумирајќи го ова смути како замена за кафе ќе го намалите иритирачкиот ефект што го има кафето врз слузницата на желудникот.

Уживајте во утрото!!!

Повеќе идеи за здрав појадок во чаша пронајдете тука.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *