Чоко-банана пудинг од киноа

Споделете со пријателите

Одлична идеа за здрав оброк за вас или за вашите дечиња.

Потребни состојки:

  • 4 лажици варена киноа
  • 1 лажичка кокосово масло
  • 1 банана
  • 1 лажичка какао
  • 1 лажичка мед.

Начин на подготовка:

Киноата пред да ја варите покиснете ја во вода околу 3-4 часа, може и преку ноќ. Варете ја во многу вода, кога убаво ќе распукаат зрната преку цедалка фрлете го вишокот вода. Потоа во блендер ставете ги сите состојки и измешајте убаво. Можете и без блендер, односно да измешате се, а бананта да ја оставите на коцки и тркалца.

Ова е совршен појадок и за дечиња кои се 8+ месеци доколку го исклучите медот, инаку со мед е 12+.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *