Чоколаден сладолед

Споделете со пријателите

Рецептот за сладоледот е многу лесен и брз и мислам дека треба да го имам вака напишан затоа што и јас многу пати не успевам да се сетам што имав ставено во тој некој си ххх рецепт.

Ако немате како моите калапи правете го во обични или пак во силиконски за мафини и пробајте кога малку ќе замрзне да ставите дрвено стапче.

Потребни состојки:

  • 1 авокадо (зрело и не многу големо)
  • 2 банани
  • 1 лажица путер од кикиритки од @bonita_organic_nut_butters
  • 1 лажичка рогач
  • 2 лажички какао
  • сок од еден портокал.

Начин на подготовка:

Ставате се во блендер и блендирајте додека не добиете мазна структура. Излијте ја потоа смесата во калапи и оставете го сладоледот во фрижидер да се замрзне.

Полесен десерт здравје.

И извинете што ќе ве спамирам со најразлични рецепти за сладоледи цело лето, ама навистина има многу комбинации кои се лесни и можат да бидат вкусен десерт/ужинка за секој ден.

Сладоледот е соодветен за дечиња над 12 месеци кои немаат алергија на кикиритки.

На здравје!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *