Мафини со маслинки

Споделете со пријателите

Едноставни, совршени и највкусни 🙂

Потребни состојки: 

  • 100 g насечкани маслинки
  • 300 g брашно (150 g бело брашно и 150 g интегрално брашно)
  • 2 јајца
  • 2 лажици јогурт
  • 1 мала лажичка пециво
  • малку сол
  • 2 лажици маслиново масло
  • и малку оригано.

Начин на подготовска: 

Најпрвин измешајте ги сите суви состојки (брашното и пецивото), а потоа додадете ги останатите. Мафините печете ги во добро загреана рерна на 200˚С околу 20 минути.

Овие мафини многу потсеќаат на пица, совршено се комбинираат со домати!

На здравје!

Рецептот и сликата се на Елена Ѓорѓиевска.

View this post on Instagram

Мафини со маслинки * 100 g насечкани маслинки * 300 g брашно (150 g бело брашно и 150 g интегрално брашно) * 2 јајца * 2 лажици јогурт * 1 мала лажичка пециво * малку сол * 2 лажици маслиново масло * и малку оригано ______________________________________________________ Најпрвин измешајте ги сите суви состојки (брашното и пецивото), а потоа додадете ги останатите. Мафините печете ги во добро загреана рерна на 200˚С околу 20 минути. Овие мафини многу ме потсеќаат на пица, совршено се комбинираат со домати! На здравје! _______________________________________________________ #health #healthy #healthychoices #healthyliving #healthylifestyle #healthylife #instafood #instavideo #granola #food #foodporn #foodie #foodgasm #forchildren #videorecipe #foodstagram #foods #foodvideo #foodies #foodloversofinstagram #готвимесостраст

A post shared by Elena Gorgievska (@elena_gorgievska_fitlife) on

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *