Печен зеленчук со прелив од јогурт

Споделете со пријателите

Одличен предлог за вкусен ручек или вечера. Неодолива и балансирана комбинација на вкусови за цело семејство.

Потребни состојки (за 2 порции):

  • 2-3 моркови
  • 1 мала тиквица
  • 2 компири
  • 1 кромид
  • малку семки од тиква, сончоглед и ленено семе
  • маслиново масло
  • хималајска сол и зачини по желба

за прелив:

Начин на подготовка:

Зеленчукот насечкајте го на посакуваните форми. Одозгора напрскајте го со малку маслиново масло, хималајска сол и зачини по желба.

Дополнително јас додадов и малку семки од тиква, сончоглед и ленено семе.

Печете го зеленчукот во загреана рерна на 180˚С околу 20-25 минути (ќе следите дури целосно не омекне).

Во меѓувреме подгответе го преливот. Во сад ставете ги сите состојки и со маталка соединете ги.

На крај само ставете од преливот врз печениот зеленчук и уживајте.

Можете да комбинирате со плус свежа салата.

На здравје!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *