Пита со просо

Споделете со пријателите

Предлог рецепт за вечера или појадок за цело семејство.

Одлична е за најмалите во комбинација со кисело млеко или јогурт. Може да ја давате и на бебиња 8+ доколку ги изоставите сусамот, сончогледот и солта и наместо цело јајце можете да направите само со жолчка.

Од потребните намирници ќе добиете 16 парчиња.

1 парче содржи 101.6 калории, 5.7 g јаглехидрати, 6.2 g масти и 4.1 g протеини.

Потребни состојки (16 парчиња):

  • 150 g просо
  • 1 лажица интегрален сусам
  • 1 лажица сончоглед
  • 50 g путер
  • 150 g моцарела
  • 2 јајца
  • ½ лажичка сода бикарбона
  • малку хималајска сол

Начин на подготовка:

Начинот на подготовка, погледнете го на видеото.

Добар апетит!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *