Предлог за вечера: Динстан зеленчук со салата и семки

Споделете со пријателите

Доаѓам дома касно после вечерната прошетка со и Ана  и тоа “мртва” гладна па си викам “Добро имам печурки ќе ги јадам со салата и тоа е тоа”.

Почнувам да ги сечкам и сфаќам дека повкусно ќе биде ако ставам се што имам низ фрижидер 😊

Резултатот на крај беше фантастичен, а ми беа потребни не повеќе од 10 минути.  

Зеленчукот остана крцкав и сочен, а комбинацијата со зелена салата беше прав погодок.

Потребни состојки:

  • неколку шампињони
  • ½ главица кромид
  • 1 пиперка
  • 1 домат
  • ½ модар домат
  • малку маслиново масло
  • хималајска сол и лук
  • зелена марула салата
  • 1 лажица семки од тиква и сончоглед.

Начин на подготовка:

Зеленчукот го сечкате на посакуваните форми, јас го сечкав на малку покрупно, потоа со капка маслиново масло го ставате во тава што не лепи и кратко запржувате.  Многу брзо зеленчукот ќе пушти малку водичка и ќе се динста во сопствениот сок. Не гответе го долго, кога ќе видите дека се малку омекнало тргнете на страна, зачинете со сол и додадете свеж или лук во прав.

Комбинирајте го задолжително овој оброк со зелена салата и одозгора наросете малку семки од тиква и сончоглед.

Совршенство од вкусови за многу кратко време!

На здравје!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *