Вкусен и здрав намаз од јаболка и таан

Споделете со пријателите

Домашно подготвен здрав намаз е секогаш добра идеа. Што мислите за вкусен и здрав намаз од јаболка и мед со таан? Одличен рецепт и за најмалите. Слободно намачкајте им на парче леб или додадете 1 лажица во омилената овошна каша. Можете да додадете 1 лажица и во омилената овесна каша за поинтензивен и побогат вкус (рецепт за овесна каша).

Потребни состојки:

  • 2 поголеми јаболка
  • 1 лажичка лимонов сок
  • 4 лажици мед со таан
  • малку цимет.

Начин на подготовка:

Јаболката насечкајте ги на ситни парченца и ставете ги во блендер. Таму додадете ги и другите состојки: лимоновиот сок, медот со таан и циметот. Блендирајте неколку минути дури не се соедини. Складирајте го овој намаз во стаклена тегличка и чувајте го во фрижидер.

Овој намаз одлично се комбинира со здрави палачинки со овесни снегулки и банана без брашно. Рецептот за палачинките, пронајдете го тука.

Можеби ќе ве интересира:

Како да направите домашна здрава нутела.

Вкусен чоколаден путер од кикиритки.

Рецептот и сликите ни ги испрати Елена Ѓорѓиевска.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *