Енергетски барови

Споделете со пријателите

Од старт да ви кажам да си направите дупла затоа што јас едвај успеав да ги сликам 😊

Одлични се за ужина и тоа особено за дечиња (можат да ги држат сами, да јадат и да уживаат).

Изобилуваат со убави, здрави и нутритивни намирници.

Ваквите десерти се многу повеќе од само десерт и слатко уживање затоа што покрај тоа што си ја заситувате желбата за слатко вие во телото внесувате и многу витамини, минерали, антиоксиданти и многу други хранливи состојки.

Потребни состојки:

  • 100 g суви урми
  • 50 g сува брусница
  • 2 лажици путер од јатки (било каков, јас користев мешавина од лешник бадем и кикиритки)
  • 50 g темно чоколадо
  • 50 g сусам
  • 100-120 g овесни снегулки

Начин на подготовка:

Урмите и сувата брусница прелејте ги со топла вода и оставете ги околу 30 минути до 1 час да омекнат убаво (ако имате време можете и со ладна, ама ќе треба да ги оставите подолго).

Овесните снегулки и сусамот ставете ги во блендер за убаво да ги иситните. Потоа во блендерот додадете ги омекнатите урмите и брусница и блендирајте кратко. Не го мачете многу блендерот затоа што смесата е густа, блендирајте малку и кратко само колку да се соедини се. Тргнете на страна во друг сад и додадете го путерот од јатки и чоколадото кое претходно ќе го стопите.

Измешајте убаво, потребно е да добиете густа смеса.

Овесни снегулки можеби ќе можете да додадете и малку повеќе, ќе видите колку упива смесата (ставете првин 100 g). Потребно е на крај да направите едно големо топче кое ќе можете со сукало да го извлечете во тенка кора.

Реално од ова можете да направите и бомбици, но јас заради Ана повеќе ги сакам како барови.

Чувајте ги во замрзнуавч за да останат свежи подолго време и секако да бидат поцврсти кога ќе ги јадете. Поради природата на состојките не можат многу да замрзнат, по вадење од замрзнувач им требаат 3-5 минути за да можат да се јадат.

Ќе ве очекувам со слики 😊

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *