Кога тестенините се здрава храна?

Споделете со пријателите

Најчесто кога некој сака да слабее секогаш она прво на што се пристапува е исфрлање на лебот и тестенините и тоа е така затоа што со белиот леб и со тестенините навистина знае да се претера. Но, дали тестенините ви се навистина голем непријател и кога тие се здрава храна?

Одговорот на ова прашање е едноставен – тестенините се здрава храна само тогаш кога се јадат умерено.

Еве некој кратки и едноставни насоки како оброкот со тестенини да биде здрав и да не ви предизвикува грижа на совест:

  • купувајте тестенини направени од интегрални брашна и житарици;
  • не јадете “цело пакетче” тестенини во еден оброк;
  • најоптималната количина на тестенини за да не претерате со порцијата е околу 50-60 g неварени тестенини;
  • кога јадете тестенини гледајте тие да не доминираат во чинијата;
  • комбинирајте ги со многу зеленчук;
  • не додавајте калорични сосови и многу сол;
  • преферирајте да ги јадете во денови кога имате физичка активност.

Јас обожавам тестенини  и вакви шарени чинии како денешната. Ова што го имав денес за ручек се тестенини со свеж морков, краставица, марула, маслинки, зрна грав и димен лосос.

Дополнително додадов и малку маслиново масло и хималајска сол.

До следно здраво готвење 🙂

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *