Мафини со крем и боровинки

Споделете со пријателите

Овие мафини можат да бидат ужина ама само доколку изедете едно 😊

Подобра опција е да ги комбинирате во благ појадок.

2 мафини со малку путер од кикиритки и со некое овошје се сосема доволни за појадок.

Состојки (за 10 мафини):

 • 3 јајца
 • 100 g грчки јогурт или 2/3 од канчето – може да се замени со павлака и со кисело млеко
 • 3 лажици мед
 • 4 лажици маслиново масло
 • 2 лажици мелени лешници
 • 180 g овесно или било какво брашно
 • ванила и малку цимет (по желба)
 • малку пециво
 • замрзнати боровинки или друго црвено овошје
 • здраво кремче од лешници, мед и какао од FitDelights – нарачај тука (може внатре да им ставите и некој џем).

Подготовка:

Јајцата, грчкиот јогурт, медот и маслиновото масло измешајте ги заедно со миксер. Потоа во течната изматена смеса додадете го брашното, пецивото, мелените лешници и доколку сакате ставете малку цимет и ванила. Измешајте убаво. Можете и со мискерот ама на најмала брзина или со лажица.

Во калапи за мафини ставете малку од смесата ама не го полнете целото калапче. Па ставете по ½ лажичка крем или џем и врз тоа ставете уште малку од смесата за мафини. На крај на секој мафин ставете по 2-3 боровинки или пак некое друго црвено овошје.

Најубаво е доколку имате да користите силиокснки калапи за мафини затоа што на крај многу лесно се вадат од нив.

Ова тесто исто така можете да го испечете и како пита.

Се печат 20-тина минути на 170С во добро загреана рерна.

Од нутритивен аспект 1 мафини има околу:

 • 200 калории
 • 24.4 g јаглехидрати од кои 1 g влакна
 • 9.4 г масти
 • 5 g протеини

Доколку сакате да додадете на протеини за сметка на јаглехидртите, наместо 180 g брашно слободно заменете дел од оваа количина со некој протеин.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *