Поинаква здрава проја

Споделете со пријателите

Рецептот е многу едноставен и лесен и многу малку се разликува од класичната проја.  

Состојките лесно можете да ги замените и да го прилагодите рецептот на ваш начин.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 1 чаша * пченкарно брашно
  • 1 чаша овесни снегулки
  • 1 мала павлака (може и јогурт, а може и к.млеко или грчки јогурт) – околу 150 g
  • 100 g сирење или урда
  • 1/2 чаша гриз
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лажичка пециво или сода бикарбона
  • малку сол и бибер
  • за филот одозгора: кромид, домат, магдонос

*(изберете една и истата скористете ја, јас користам таа што ми е за кафе)

Подготовка:

Најпрвин сомелете ги овесните снегулки во блендер и соединете ги заедно сите суви состојки, потоа додадете ги јајцата, павлаката и урдата или сирењето. На крај додадете малку сол, бибер, 1 лажица маслиново масло и убаво измешајте.

Обложете го плехот со хартија за печење, истурете ја смесата и одозгора наросете со насечкан кромид, домат и магдонос. Може да додадете доколку сакате и маслинки.

Печете во загреана рерна на 180° околу 25-30 мин. Времето ќе зависи од висината на плехот. Јас обично го готвам во плиток и ми се фаќа помалку време, ако е повисок може ќе ви биде потребно и повеќе. Потребно е убаво да зарумени одозгора и вашата проја-фокача е готова.

Ова е одлична опција за оброк и за вашите деца!

Уживајте во вкусовите! На здравје!

рецептот е на: Елена Ѓорѓиевска

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *