Новогодишен десерт тиква

Споделете со пријателите

Лесен, брз и здрав новогодишен рецепт од кујната на Елена.

Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 100 g овесно брашно
  • 100 g интегрално брашно
  • 80 g пире тиква
  • 20 г мед
  • 1/2 чаша сок од портокал
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 1/2 кесичка суво грозје, цимет, ѓумбир.

Начин на подготовка:

Измешајте ги заедно овесното, интегралното брашно и пецивото, а потоа во садот додадете ги останатите состојки. Ако користите силиконски калапи за печење не додавајте масло, во спротивно можете да додадете малку.

Печете во загреана рерна на 180˚С околу 25-30 минути.

Декорирајте ги по желба и израдувајте ги најблиските!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *