Овесен колач со суви кајсии и сок од портокал

Споделете со пријателите

Со Ана се “мачкавме” низ кујна и направивме преубав овесен колач со кајсии и сок од портокал. Колачот е посен и се подготвува од едноставни намирници.

Може да биде супер опција за појадок, а секако и здрава ужинка за цело семејство.

Ако не сте ни направиле subscribe на нашиот канал на youtube, направете го тоа 🙂

Како одеше подготовката ќе видите на видеото, а за да е попрецизно еве ги состојките.

  • 200 g суви кајсии насечкани на четвртинки
  • 400 ml сок од портокал (исцедив 5 портокали)
  • 220 g овесни снегулки
  • 2 лажици семки од сончоглед
  • 2 лажици интегрален сусам
  • 3 лажици кокосово масло
  • 50 g темно чоколадо стопено со малку кокосово масло за прелив одозгора (не е задолжително).

Подготовка:

Сувите кајсии и сокот од портокал ги ставивме на оган на тивко околу 15-20 минути да се згуснат убаво. Кога сместаа стана густа и високазна со разчен блендер убаво ја соединив. Можете и со било каков само почекајте малку да се излади да не го расипете.

Во друг сад ги измешавме овесните снегулки, соночледот и сусамот, во таа смеса ја додадовме смесата од сок од портокал и кајсии и додадовме 3 лажици кокосово масло. Убаво соединивме и во плечхче со хартија за печење ја натапкавме смесата.

Колачот се пече на 180С ооколу 10-15 минути.

Кога беше готов одзгора му ставив малку стопено чоколадо за декорација и анросив кокосв чипс.

Значи пре преубаво. Јас не додавав плус засладувач, некако доволна ми е блажината од кајсиите, ако сакате поблаго ставете 1-2 лажици мед или било кој друг засладувач.

Праќаме љубов 🙂 До следно готвење 😊

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *