Овесни корпички со кокосов крем

Споделете со пријателите

Овој здрав, брз и лесен десерт може да биде одлична опција за појадок.

Потребни состојки за корпичките:

  • 70 g овесни снегулки
  • 1 банана
  • малку цимет (по желба)
  • пола рака мелени ореви (или малку повеќе снегулки)

Испасирајте ја бананата и додадете ги останатите состојки. Се добро измешајте, смесата треба да биде густа. Ставете од смесата во калапи за мафини и со помош на лажичка или рачно направете дупчиња во средина. Печете ги во загреана рерна на 180˚С околу 20-25 минути додека малку не заруменат.

Состојки за кокосовиот крем:

  • 50 g кокос (може да искористите и трошки и чипс)
  • 1 лажичка кокосово масло
  • 100 g несолена урда
  • 2 лажици кокосово млеко (или некое друго)
  • мед (или стевиа или било кој засладувач)

Сите состојки ставете ги во блендер или сецко и добро измешајте. Ако користите мед ќе добиете прилично густа смеса како за чизкејк, а ако користите некој сув засладувач, додајте малку млеко плус. Се зависи која густина би сакале да ја постигнете.

Овој крем може да го искористите и за некоја торта.

Декорирајте ги одозгора по желба, можете со чоколадо, со овошје или со путер од јатки.

Рецептот и сликите се на Елена Ѓорѓиевска.

https://www.instagram.com/p/CDRB4szHxAT/
Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *