Полнети бомбици

Споделете со пријателите

Брзински здрав рецепт кој можете да го подготвите и додека гостите се на врата 😊

Потребни состојки:

  • 1 полна чаша овесни снегулки
  • ½  чаша ореви
  • 4 мали лажички семиња (измешани сончоглед, ленено семе и сусам)
  • 2 лажици какао
  • 10-тина урми (претходно каснати во вода)
  • 3 лажици стопено кокосово масло
  • малку вода (се додава малку колку смесата да не биде прегуста, малку помалку од ½ чаша).

Подготовка:

Ставете ги првин во процесот овесните снегулки, оревите, семињата и какаото. Бледнирајте додека не се соединат. Потоа додадете ги урмите, кокосовото масло и водата и продолжете уште малку да блендирате. Кога смесата ќе се соедини формирајте топчиња. На секое топче на средина со прстот направете му дуплче. Ставете во секое дупче џем или пак некој путер од јатки.

Здраво уживање на сите сетила.

Рецептот и сликите се на Елена 😊

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *