Зелени вафли со блитва

Споделете со пријателите

Зелени, вкусни, меки и здрави…е баш вакви се овие вафли.

Инаку тостерот што си го користев за вакви работи ми направи некој спој па морав да земам некоја алтернатива и решив да земам апаратче за вафли. Мислам дека ќе биде достојна замена за тостерот и во него ќе можам да правам најразлични комбинации.

Овие вафли се идеални и за големи и за мали. Ана ги обожава и најмногу и идат со јогурт, слични се по состав на овесните палачинки, но со мали модификации. Јас ги сакам со зеленчук и кашкавал. Можете да ги јадете и самостојно затоа што воопшто не се суви и досадни 😊

Состојки:

 • 2 чаши овесни снегулки
 • 1 чаша јогурт
 • неколку листови обарена блитва
 • 2 јајца
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 50 g сирење
 • 1 лажица чиа семе
 • 1 лажица ленено семе
 • 1 лажица сусам
 • 1 лажица семки од тиква
 • 3 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

Сите состојки ги ставате во блендер и блендирајте додека не добиете хомогена смеса. Ова може да се направи и со рачен бледнер или со било каков и да имате/

На загреан тостер или апаратче за вафли ставате од смесата и печете.

Поедноставно здравје!

Инаку можете да додадете уште ½ чаша јогурт плус па да ги пржите како мали американски палачинки. И така ќе бидат одлични.

Комбинирајте по сопствен вкус. Идат во милион комбинации!

И да, не мора со блитва, може и со спанаќ или со било што зеленко 😊

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *