Поинаква здрава верзија на руска салата

Споделете со пријателите

Кога е руската салата во прашање двете најнездрави намирници кои треба да се заменат се сувомесното и мајонезот. Искрено јас сувомесно никогаш не сум ставала. Шунка и слични вакви работи дома воопшто не купуваме и никогаш не сме купувале.

Она што ме мачеше беше со што да го заменам мајонезот.

Една од опциите ми беше павлака со малку сенф и маслиново масло, ама некако тоа не ми звучеше доволно иновативно. Втората опција беше некој намаз сличен на намазот со индиски ореви и моркови и третата беше хумус со малку сенф.

Случајно пазарејќи во ДМ го видов овој органски “веге мајонез” кој на состав е одличен. Содржи наут, синап, оцет, целер и пире од лук. За органски производ цената му беше навистина достапна, околу 95 денари за тегличка од 260 g. Не сум сигурна, но мислам дека истиот го имам видено и во КАМ.

Дефинитивно решив да ја пробам руската салата со него и не се излажав.

Еве што се ставив (од сите состојки добив една голема тегла полна со руска салата):

  • 4 варени моркови
  • 1 поголем варен компир
  • 4-5 кисели краставички
  • 100 g кашкавал гауда
  • 100 g варен грашок
  • од мајонезот ставив 3 лажици
  • додадов и многу малку сол.

Начин на подготовка:

Подготовката е едноставна, ги сечкате состојките на ситно и само соединувате се заедно.

Иако вкусот не е идентичен на руска сепак многу потсетува. Коментарот на Дарко е дека ова е 99% руска салата.

Одлично се комбинира со интегралната пита со моркови, малку свежа зелена салата и маслинки.

СРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ!!!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *