Интегрални хроно мафини со спанаќ, печурки и семиња

March 17th, 2018|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , , |

Овие мафини можете да си ги подготвите во сабота или недела и да си имате готов хроно појадок за цела недела. Еден мафин содржи 104.1 калории, 12.47 g јаглехидрати, 4.96 g масти и 4 g протеини. Функционалност:

Здрав појадок за помалку од 5 минути во солена и блага варијанта

February 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Одличен начин за здрав почеток на денот. Брз појадок во две варијанти, солена со пченкарни галети и блага варијанта со оризови галети. Потребни состојки: солена варијанта: пченкарни галети (Vitalia Corn Cakes) нискомаслена павлака 1 варено

Здрав појадок за секој ден: Crunchy мусли со домашен овошен јогурт

February 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Денот се познава по утрото и затоа најдобро е секогаш да го започнеме со здрав и нутритивно богат појадок кој ќе не обезбеди со потребните нутритиенти  и ќе ни даде енергија. Нашиот предлог за брз,

Здрав појадок за вашите најмили – Овесна детска каша

January 30th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Здравите навики се стекнуваат уште од мали нозе. Учете ги своите најмили дека здравата исхрана е многу важна за нашето здравје и пробајте здравите оброци да бидат дел од нивното секојдневно мени. Овесна детска каша

Здрав чоколаден крем со стевиа

January 23rd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

5 едноставни намирници ви се потребни за подготовка на овој здрав намаз. Финалниот производ е фантастичен затоа што навистина може да се мери со вистинскиот чоколаден крем. Потребни состојки: 100 g мелени лешници 3 лажички

Појадок за дијабетичари: Безглутенска каша со снегулки од амарант

January 22nd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Зошто амарант? Амарантот е житарка која се карактеризира со извонредна хранливост, но што е најважно од се не содржи глутен. Богат е со минерали како калциум, фосфор и каротеноиди. Се карактеризира со високо ниво на

Чоколаден чиа пудинг

January 16th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Чоко-чиа пудинг е совршена варијанта за здрав десерт или пак за здрав појадок и почеток на денот. Се подготвува многу брзо и едноставно и претставува една богата ризинца на хранливи состојки. Интересни факти за чиа

Здрав појадок за секој ден: Овесна каша со оризово млеко и сува папаја

January 13th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Овесот е одличен за почеток на денот затоа што во себе содржи многу хранливи влакна кои го помагаат варењето, го урамнотежуваат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот. Исто така овесот може да помогне во

Чоколадно енергетско смути

January 10th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Вкусно и здраво смути за одличен почеток на денот, чаша полна со витамини, минерали и многу антиоксиданси. Потребни состојки: 1 банана ½ авокадо 1 лажичка чиа семе (Vitalia) 1 лажичка ленено семе (Vitalia) 1 лажичка

Бомбици со кршената гранола и банана

January 8th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Здрави бомбици за убав почеток на денот. Заедно со топло црно кафе се одлични за утринско будење и на телото, но и на дигестивниот тракт. Потребни состојки: 6 кршени гранола барови (Vitalia) 1 лажица таан

Здрави овесни плочки со здрава нутела

October 14th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Секогаш правете правилни и здрави избори и секогаш кога сте во можност сами подготвувајте си ги оброците бидејќи само така знаете што внесувате во своето тело. Овие здрави овесни плочки се одлична идеа за појадок

Шарен здрав чиа пудинг

August 21st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овој пат имаме разигран и весел рецепт – Чиа пудинг во бои и различни вкусови. Одличен десерт кој се подготвува брзо и едноставно. Потребни состојки: 3 лажици чиа семе 1 чаша соино млеко или здрава

Предлог за хроно појадок: Вкусни мафини од наут и зеленчуци

July 3rd, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за вкусен и здрав хроно појадок. По желба можете да им додадете и други зеленчуци или пак било што сакате. Ако не сте на хроно исхрана овие мафини се одлични и за ручек

Мафини од киснати просо, хељда и црвена леќа

July 1st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие мафини не беа планирани, просото, хељдата и леќата ги ставив преку ноќ да се киснат со цел следниот ден да ги јадам живи, изртени во салата. Но, многу често кога ќе застанам во кујна

Смути за здрав дигестивен систем

June 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Одличен начин да го разбудите дигестивниот систем и да го започнете денот со свеж појадок. Можете да го подготвите и да го земете со вас на работа. За подготовка потребни ви се само 5 минути.

Овесна каша со какао и кајсии

June 21st, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Не знам која по ред рецепта за овесна каша е оваа, но знам дека ќе ви се допадне. Постојат мал милион варијанти како да ги подготвите овесните снегулки, но овесната каша е еден од најлесните

Пита со кори од хељда и мелено мисиркино месо

June 17th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Одличен начин да ги искористите прекрасните и вкусни кори од хељда кои можете да ги купите од сите подобро снабдени маркети. Оваа пита со мисиркино месо и доматен сос е одличен предлог за појадок, но

Најчести грешки кои се прават со појадокот

June 11th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа потребно е на појадокот да посветите посебно внимание и да внимавате на начинот на кој ги комбинирате намирниците. Во продолжение прочитајте кои се најчестите грешки кои се прават

Супер здрави гранола топчиња со чоколадо и путер од кикиритки

May 14th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Подгответе ги за појадок или ужинка и земете ги со вас на работа! Слободно додадете уште некоја намрница/житарка која ви е омилена. Исто така, ако не сте љубители на путерот од кикиритки, заменете го со

Хроно појадок: Брускети со пршут, моцарела и домат

April 23rd, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Доколку сте на хроно исхрана знаеме дека појадокот е вашиот омилен оброк, затоа што појадокот е секогаш вистинската гозба. За појадок ви се дозволени многу повеќе намирници отколку за ручек и вечера и имате поголема